«Гаманець Лукашенка», «лужніківські», грузинський олігарх… Всі претенденти на «Центренерго»

Аукціон запланований на 13 грудня

На 13 грудня запланований аукціон з приватизації 78 % акцій держкомпанії «Центренерго». Звісно, якщо його не скасують, мотивуючи це воєнним станом. Стартова ціна підприємства складає чималу суму для потенційних покупців – майже 6 млрд грн. Продаж «Центренерго» за достойною ціною дозволить хоч якось скрасити загальний провал держави з приватизацією.

«Я налаштований оптимістично і вважаю, що «Центренерго» буде продане. По-перше, це – енергетика, яка завжди цікавила великих гравців у світі, по-друге, дуже важливо, що із трьох станцій «Центренерго» дві розміщуються біля зони конфлікту. І якщо прийде серйозний західний інвестор, це буде дуже хорошим сигналом, що вони вірять у стабільність і контрольованість. Тому «Центренерго» – це не просто об’єкт, а ще й політичний лакмусовий папірець».

Про це перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко заявив в інтерв’ю «Главкому» на початку листопада – ще до того, як визначились п’ять учасників аукціону. Цей список мав би засмутити впливового в енергетичній сфері депутата – ніяких великих західних гравців в ньому не знайшлось. Проте в цій п’ятірці опинились соратник самого Кононенка, білоруське підприємство, що ніколи не займалось електроенергетикою, фірма людини, яку українська влада вважає аферистом та оголосила в розшук, грузинський мільярдер та компанія, за якою можуть стирчати вуха російських бізнесменів.

До складу ПАТ «Центренерго» входять три теплові електростанції –  Вуглегірська, Зміївська та Трипільська. Сумарна проектна потужність станцій становить 7690 МВт, що дорівнює близько 14% від загальної потужності електростанцій України. За цим показником компанія посідає друге місце серед теплових енергогенеруючих компаній України. На електростанціях компанії встановлено 23 енергоблоки потужністю від 175 до 800 МВт, з яких 18 блоків – вугільні, а 5 призначені для використання газомазутного палива. У загальному обсязі виробництва електроенергії України частка виробленої електроенергії ПАТ «Центренерго» складає близько 8%.

Хто ж ті півдесятка претендентів на один з небагатьох привабливих об’єктів, що лишились в державних руках?

ТОВ «Укрдонінвест»

Український бізнесмен з Торезу Віталій Кропачев давно не приховувує своєї зацікавленості в приватизації «Центренерго». Хоча раніше він казав, що не має грошей на купівлю такого активу, в інтерв’ю «Главкому» повідомив про появу партнерів з Німеччини, які готові піти з ним у цей бізнес.


Віталій Кропачев

Віталій Кропачев

Кропачев виглядає як типовий «донецький» старого гарту. Свого часу він керував Торезьким заводом наплавочних твердих сплавів, очолював місцевий осередок Партії регіонів та був депутатом Донецької облради від цієї політсили. Після початку подій на Донбасі він не підтримав «ДНР» та навіть взяв на фінансування батальйон «Шахтарськ», який потім був перетворений на сумнозвісний «Торнадо».

Бізнесмен в ті буремні часи вирішив сконцентруватись на вугільній галузі та зайнявся скупкою активів Олександра Януковича, що залишив Україну. У Кропачева – неформальний статус «смотрящего» на вугільному ринку. Такої ваги бізнесмен нібито здобув через близькість до того ж Кононенка, якому приписували фактичний контроль над «Центренерго» та гальмування його приватизації. Наразі компанії Кропачова – ТОВ «Краснолиманське» та вуглезбагачувальні фабрики «Україна», «Росія», «Мирноградська» – монополізували поставки на теплові електростанції «Центренерго».

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *