Ціна перемоги. Чого коштувало місце в Раді лідерам гонки

Клубна музика в приємно охолодженому залі, де не відчувається тридцятиградусна спека, сирники, холодний апельсиновий сік і кава зі свіжою випічкою на сніданок – так стартував день виборів у штабі партії-лідера передвиборчих перегонів «Слуга народу» (СН), розташованому в виставковому комплексі «Парковий».

Штабної метушні, як під час президентських виборів, цього разу не було. Давалася взнаки впевненість у перемозі – за три дні до виборів рейтинг СН серед тих, хто визначився, склав 49,5%.

Правда, політтехнологи передрікали нижчий результат – на рівні 40%. Попри те, це все одно більше, ніж у інших партій, що претендують на місце в парламенті.

До першої години дня перші дані про хід голосування оголосив керівник штабу СН Олександр Корнієнко. Але ще до того, як він почав демонструвати інтерактивну карту з результатами явки по областях, по його стриманій посмішці вже було зрозуміло, що жодних несподіванок немає, і в штабі готуються святкувати перемогу.

За його словами, серед основних проблем, з якими довелося стикнутися, були незаконна агітація на виборчих дільницях, заборона на використання своїх авторучок і невірно складені списки виборців.

Також Корнієнко зауважив, що на деяких ділянках використовували давню технологію «голосуй проти»: людям рекомендували ставити галочку в бюлетені навпроти тієї партії, проти якої вони хотіли б проголосувати.

На час його доповіді в Нацполіцію вже надійшло 838 повідомлень про порушення виборчого процесу при явці виборців у середньому трохи більше 20%.

Нарешті, о восьмій вечора, після закриття виборчих дільниць в штаб СН приїхав президент Зеленський, щоб з усією «ЗЕкомандою» під оплески і гуркіт хлопавок відсвяткувати результат запеклої боротьби – 44,4% за попередніми результатами екзит-полу, проведеного для телеканалу 1+1 компаніями Kantar TNS і Info Sapiens.

Відразу за цими даними з’явилися результати Національного екзит-полу, проведеного на замовлення фонду «Демократичні ініціативи», КМІС і Центру Разумкова. Цифра була трохи менше – 43,9%. Проте політсила Зеленського залишилася безумовним лідером парламентських виборів.

За нею в парламент проходять «Опозиційна платформа – За життя» з 11,5%, «Європейська солідарність» з 8,9%, «Батьківщина» з 7,6% і «Голос» з результатом 6,3% .

Вагомий внесок

За офіційними даними на участь в парламентських виборах партії-претенденти витратили загалом понад півмільярда гривень.

Лідером з вкладених у політичну боротьбу коштів стала «Радикальна Партія» Олега Ляшка, яка витратила на вибори 98,2 млн гривень, але, якщо вірити попереднім результатам, безуспішно.

Переможець виборчих перегонів «Слуга народу» офіційно вклала в кампанію 97,5 млн гривень, «Опозиційна платформа – За життя» витратила на передвиборчу боротьбу 39 млн грн, ЄС – 47,3 млн грн, «Батьківщина» – 35 млн грн, «Голос» – 78,1 млн грн.

Але це лише верхівка фінансового айсберга. Як стверджує провідний аналітик з партійних фінансів Громадянського руху «Чесно» Ігор Фещенко, ці цифри сміливо можна множити на п’ять.

«Я готовий говорити, що реальні витрати партій приблизно в п’ять разів більші за офіційно заявлені», – свідчить він, маючи на увазі не вказані в офіційних звітах витрати на розважальні заходи для потенційних виборців, вартість підтримки близьких до партій медіа, витрачені кошти на рекламу в соціальних мережах.

За словами аналітика даних Громадської мережі «Опора» Роберта Лоряна, тільки на рекламу в Facebook партії витратили 1,8 млн доларів.

Лідерами за витратами на політичну рекламу в соцмережах стали партія «Голос» – 232 тис. доларів, і «Європейська солідарність» – понад 200 тис. доларів.

При цьому в офіційних звітах партій не вказано витрати на рекламу в соціальних мережах, або цифри занижено в рази.

Наприклад, за словами Лоряна, «Батьківщина» заплатила за таку рекламу за офіційними даними 100 тис. гривень, однак, аналітика Facebook говорить про те, що вартість рекламних постів цієї політсили склала близько 73 тис. доларів.

Також чимало коштів пішло на протидію конкурентам, чорний піар і брудні політтехнології. Наприклад, за підрахунками керівника штабу СН Корнієнка, на дискредитацію мажоритарників від цієї політсили і людей з партійного списку конкуренти витратили десятки мільйонів гривень.

«Було багато клонів. А щоб ця історія спрацювала, потрібно мінімум 25 тис. доларів, – розповідає він UA1. – Потрібно дві тисячі, щоб зареєструвати кандидата-клона і запустити його в роботу. Потрібно мінімум якусь газету випустити, це ще 10 тис. доларів. Плюс для інших потреб, щоб вся ця система запрацювала, додатково 10 тис. доларів».

Недешево, за його словами, обійшлася і «чорнуха» на округах. «На мене було вкидання інформації, що я знімаю кандидата з 205 округу, – наводить приклад Корнієнко. – З урахуванням тиражу газети, яку для цього випустили, це коштувало 30-40 тис. доларів».

Таким чином, якщо врахувати всі неофіційні витрати і вірити підрахункам Фещенка з «Чесно», в нинішню парламентську кампанію партії-претенденти вклали близько трьох мільярдів гривень.

Грошей не шкодував ніхто: відповідно до закону про політичні партії, політсилам, які виграли парламентські перегони, компенсують з держбюджету всі заявлені офіційні витрати. А партіям, котрі не потрапили до парламенту, але подолали 2%-ний бар’єр, забезпечать державне фінансування.

Але головне – доступ до тіньових фінансових ресурсів. Багато мажоритарників і партій викладали гроші саме заради такої можливості.

За оцінками економістів, тіньовий сектор економіки України перевищує 10 млрд доларів на рік. Цю інформацію підтверджував виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко: «Щорічно корупційні канали в Україні наповнюються як мінімум 10 млрд доларів. Це гроші, які «годують» всіх тих, хто знаходиться біля корита».

Відповідно, провладна більшість у парламенті протягом п’яти років щодня виводила в тінь 700 млн гривень. І значна частина цих людей готові були викластися по максимуму, тільки щоб забезпечити собі таку можливість ще на п’ять років.

Багато з них у передчутті можливого кримінального переслідування просто платили за можливість отримати депутатську недоторканність.

Все тільки починається

Офіційні результати парламентських виборів ЦВК має оголосити не пізніше 5 серпня. Як показує практика, остаточний результат не буде істотно відрізнятися від даних екзит-полів.

Відповідно, Верховну Раду дев’ятого скликання сформують п’ять партій. При цьому питання хто з ким створить коаліцію, залишається відкритим. Поки в СН заявляють про готовність об’єднати свої сили з «Голосом». Також можливий союз з «Батьківщиною».

Крім того, попереду ще сутичка за крісло спікера парламенту і пост прем’єра.

Попередньо на крісло спікера мітить глава СН Дмитро Разумков, і навряд чи щось зможе перешкодити цим планам. А ось за прем’єра буде справжня війна: на цю посаду претендує Юлія Тимошенко, однак президент Зеленський налаштований категорично проти.

У штабі СН він заявив, що розглядає як прем’єра виключно нову в політиці людину, але відмінного економіста та управлінця. Після цього у ЗМІ з’явилася інформація про високу ймовірність призначення главою нового уряду Владислава Рашкована – екс-заступника голови Нацбанку, представника України в Міжнародному валютному фонді.

З першими кроками в парламенті представники СН вже визначилися – закон про імпічмент, зняття депутатської недоторканності, перезавантаження НАЗК і реформування роботи Верховної Ради.

Наскільки оперативно й ефективно депутати зможуть реалізувати всі ці ідеї, поки незрозуміло. За словами глави партії Разумкова, в СН готові до протидії в парламенті з боку своїх опонентів, блокування роботи ВР й інших неприємностей. Але налаштовані оптимістично.

Згідно із законом про вибори, новий склад парламенту повинен почати роботу не пізніше 9 вересня, а через місяць після цього зобов’язаний сформувати коаліцію. Після чого почнеться непростий процес формування уряду із запеклою битвою за кожен міністерський портфель. Фактично боротьба ще не закінчена. Вона тільки починається.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *