Богдан Яременко: Зачем Порошенко отправился в азиатский вояж

Президент полетел в Сингапур. Скоро нам расскажут о десятках подписанных договоров, контрактов, миллиардах инвестиций, закупленной военной технике и угле

Не вірю! Порошенко в Сингапурі! Далі напевно буде далі. В сенсі, Австралія чи ще кудись.

Ну, ясно ж, якщо в країні є президент і міністр закордонних справ, то вони повинні кудись їздити з візитами (якщо не їздити, то на наступний рік на цю статтю видатків грошей не дадуть).

Ось міністр закордонних справ України Павло Клімкін нещодавно був у Сенегалі. Ні, не розвивати українсько-сенегальські зв’язки і торгівлю, а на конференції франкофонів (країн, що розмовляють по-французьки). Ну а чого? Бульвар же Французький в Одесі є. Ну там Дюк з люка і так далі. А президент України полетів у Сингапур. За підтримкою територіальної цілісності і незалежності. Чого ви? Не вірите? Саме про це пишуть на веб-сайті Адміністрації президента.

Так от, я в тій Адміністрації якось працював. Було це в 2009 році. Війни тоді не було, але нічого іншого, окрім як мандрувати по закордонам, президент Ющенко не особливо хотів. Як нам пояснили, його супруга дуже наполягала, що треба з’їздити в Австралію. Почали усі готуватися. Навіть, здається, передові групи охорони і протоколістів по маршруту полетіли (просто літак до Австралії з України без посадки не долітає, тому в програмі був, здається, той таки Сингапур чи В’єтнам, щоб даремно не сідати. Ні, особисто я не бачу нічого поганого в тому, щоб сісти та 45 хвилин на дозаправку і полетіти далі, якщо тобі вже так кудись треба. Але були у нас високочолі керівники, які вважали, що якщо президентський літак десь сідає, то треба розминати ноги робочим візитом президента до цієї країни).

Зараз йде війна. А президент, хоч він цього не дуже хоче — Верховний Головнокомандувач

І ось, відповідно до плану підготовки почали ми (президентська служба зовнішніх зносин) отримувати матеріали до візиту. Почали читати і не розуміти, чому президент туди летитсь. Загалом, в Україні це не велика проблема, якщо виконавці чогось не розуміють, бо керівництво мудре, і усі його помисли нам зрозумілими не можуть бути апріорі. Але поскільки на нас, недалеких, покладалось завдання пояснити країні і усьому світу, навіщо президент щось робить — ми почали задавати питання. Навіть нараду зібрали.

На нараду з МЗС прийшов заступник міністра Олександр Горін, який до того був послом в Сингапурі (а зараз в Нідерландах). Ну, і на наше здивування — чого ми випихаємо президента так далеко, а головне, чим йому там займатися, відповідає: ну, по-перше, йому навіть сам сингапурський аеропорт, найбільший у світі, буде корисно і цікаво подивитися. Далі я не особливо дослуховувався.

Одним словом, з великими боями та істериками ми переконали начальство скасувати візит. Не було в рамках візиту ні угод готових до підписання, ні якихось домовленостей важливих — нічого такого, чим можна було б пояснити в ході виборчої кампанії майже тижневу відсутність президента в країні.

Ясно, що українська громада в Австралії — люди вищою мірою патріотичні і хороші (у мене навіть в ФБ є друзі звідти), але сказати це їм особисто — це ж не причина для президента більше 40 годин в літаку летіти?

Ясно, що скасовувати візит після того, як усі країни погодились на його проведення — це погано і негарно. Але все рівно — це менші збитки, ніж безтолковий, безрезультатний, непотрібний і дорогий вояж глави держави. Так думали ми — група професіоналів. А в той час, повторююсь, навіть війни в країні не було.

Зараз йде війна. А президент, хоч він цього не дуже хоче і, схоже, зовсім не уміє, але все ж таки — Верховний Головнокомандувач.

Польоти — це завжди ризик. Великі польоти — більший ризик. Чи є потреба у цьому вояжі, ми скоро дізнаємось — нам розкажуть про десятки підписаних міждержавних договорів, контрактів, мільярди інвестицій, закуплену військову техніку і вугілля.  

Але чи є сенс у такому ризику? Знаєте, якщо раптом щось трапляється з президентом, хто виконуватиме його обов’язки? Чи потрібен нам такий ризик?

Але, звісно, не все нам, грішним, треба знати про Президента (так часто говорять критики моєї критики). Звичайно, увесь цей азійський вояж — заради таємної непередбачуваної посадки в Казахстані на зворотній дорозі (тільки тссс!).

Чи може просто Тій коалі лапу потиснути?

Оригинал на странице автора в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *